Suhina ja Hätinä

Päivitetty 5.1.2025

Hätinä ja Suhina varattuna yhteiseen kotiin!

Omaa yhteistä loppuelämän kotiaan etsivät nämä tälllä hetkellä 8kk ikäiset sisarukset. Heidät on loukutettu Etelä-Pohjanmaalta kesäkuussa 2024 yhdessä emon ja kahden muun sisaruksen kanssa. Pentueesta kaksi on saanut jo aikaisemmin oman kodin. Emo on myös löytänyt jo oman kotinsa. Pentujen arvioitu syntymäaika on 1.5.24. He ovat sijaiskodissa Seinäjoella. 

Ihminen oli näille nöpönenille täysin vieras ja kauhistuttava ilmestys. Emo ja pennut olivat loukuttaessa täysin villejä, heitä ei ihminen ole todennäköisesti ollenkaan hoitanut, satunnaista ruokkimista lukuunottamatta. Tämä vuoksi he olivat todella arkoja. Emo oli alkuaikoina todella suojelevainen pentuja kohtaan, ja meni pitkään ennenkuin heihin pystyi yhtään edes koskea ilman, että joku hyökkäsi sormille. Pikkuhiljaa rauhallisessa tahdissa pennut ovat kesyyntyneet kokoajan enemmän ja enemmän.

Sisarukset osaavat käyttäytyä asiallisesti sisäkissana, eivätkä ole esimerkiksi tuhonneet paikkoja. Kovia touhaajia he kyllä ovat, ja kaikki paperiset ja pahviset lipareet on mukava repiä palasiksi, ja vauhtikin on joskus niin kova, että matot menevät ruttuun. Pennut ovat kaikkiruokaisia, eikä heillä ole mitään ruokarajoitteita. Ovat tottuneet syömään laadukasta viljatonta märkä- ja kuivaruokaa. Vessa-asiat on hoidettu mallikkaasti ihan ensimmäisestä päivästä lähtien. He tulevat toimeen muiden kissojen kanssa, ja ovat asiallisen varovaisia tutustumisen alussa. Pienen tutustumisen jälkeen leikkiseura on aina tervetullutta! Heille on hirveän tärkeää saada ja antaa huolenpitoa ja pesuja toisilta kissoilta, ja he usein alkavat kehrätä jo nähdessään toisensa, tai sijaiskodin muut kissat. 

Sisarukset etsivät yhteistä kotia, sillä Hätinä on vielä sen verran arka, ettei hän pärjäisi ilmann tuttua kissakaveria. Kaikista parasta olisi jos uudessa kodissa olisi valmiiksi jo rohkeita ja ystävällisiä kissoja näyttämään kesyyntymisen mallia. He toivovat, että tulevassa kodissa ei olisi jatkuvasti kovaa hulinaa, vaan heillä olisi rauhallista aikaa tutustua ja kesyyntyä lisää. Pienistä lapsista ja koirista he eivät oikein piittaa. Tulevan kodin kokemus aroista kissoista olisi suuri plussa, mutta kärsivällisyys ja kiinnostus kissojen käytöksen opetteluun myös riittää.

 

Suhina

Suhina on pennuista suurin ja joukkueen ainut poika. Hän on äitinsä tavoin ruskeatabby, ja kasvaa kovaa vauhtia niin että on jo ohittanut äitinsä koon puolesta. Aluksi hän on olikin melko aggresiivinen ja suhisi kaikelle epäilyttävälle(tästä nimensäkin raukka saanut), eikä antanut ihmisen oikein edes lähestyä kotipesää. Sittemmin Suhinasta on tullut oikein reipas poika. Edelleen hän on melko varautunut, jos jotain jännittävää tapahtuu, mutta tuttujen ihmisten kanssa Suhina viihtyy toiminnan keskipisteessä. Sijaiskoti onkin "diagnosoinut" Suhinalle kissojen ADHD:n, sillä hänellä energiaa huomattavasti enemmän kuin keskittymiskykyä. Uuden kodin tuleekin olla valmis kehittämään tälle pojalle aina jotain uutta ja jännittävää tekemistä. Silittäminen oli aluksi Suhinalle aivan kauhean pelottavaa. Nyt kuitenkin tuttu ihminen saa Suhinaa saa silittää ja rapsutella mistä kohtaa vain, ja hän nauttiikin siitä kovasti kehräämällä ja kellahtamalla selälleen. Hän rakastaa leikkiä, ja saattaa epähuomiossa leikittäessä vaikka pyörähtää ihmisen sylissä. Leluista kelpaavat ihan kaikki, mutta pallot sekä korvatulpat ovat ehdoton hitti. Niitä hän tykkää kuskailla ympäri asuntoa. Hän on myös paperi ja pahvintuhousyksikön päällikkö. Pentueen ainoana poikana hän on oppinut leikkimään nätisti herkkien tyttöjen kanssa, ja tuleekin toimeen monenlaisten kissojen kanssa. Suhina on pentueen rohkein ja utelian kaveri, ja onkin usein ensmmäisenä paikalla jos kissitetään herkkujen jakoon tai leikkihetkeen. Hän on myös kissaksi varsin päiväaktiivinen, ja touhaileekin mielellään ihmisten kanssa vaikka koko päivän. Varsin uteliaana kaverina nenä pitää työntää ihan jokapaikkaan ja tutkia tarkasti. 

 

Hätinä

Hätinä on pentueen kaikista pienin tyttöpentu. Hänellä on pysyvästi hieman huolestunut ilme, joka sopii hyvin luonteeseenkin. Hätinä kun jännittää vielä vähän kaikkea. Ihmisiä, uusia leluja ja paikkoja vaihtavia tavaroita. Sitten kun hän unohtaa murehtimisen, on vauhti päällä leikeissä kaverin kanssa tai pallon perässä. Hätinääkään ei vielä oikein ole voinut silittää, muutakuin leikkimisen yhteydessä. Tällöin häntä ei haittaa pienet rapsutukset, mutta ilman lelua hän vetäytyy takavasemmalle ja katselee huolestuneena ihmisten touhuja. Joskius unisella tuulella Hätinäkin antaa ihmisen rapsutella, ja tällöin hänkin osaa kehrätä kauniisti ja kääntyy selälleen odottamaan maharapsutuksia. Hetken kuluttua huolestuneisuus kuitenkin vie vielä voiton ja Hätkytti menee äkkiä turvaan pelottivalta ihmiseltä. Hätinä on kova tyttö höpöttelemään, ja miukuu itsekseen leikkiessään kovaan ääneen niin, että kaveritkin tulevat viereen ihmettelemään Hätinän touhuja. Itsekseen hän tykkää leikkiä piipunrasseilla ja pehmoisilla palloilla, jota myös on mukava kantaa ympäriinsä. Hätinä on melko hoikka, ja hän on hieman nirso, osa herkuistakaan ei meinaa kelvata. Pienestä koostaan huolimatta Hätinä jaksaa painia kaksi kertaa isomman Suhinan kumoon. Hätinä on Suhinaan verrattuna hieman rauhallisempi kaveri, ja yleensä hänen leikkiaikansa ajoittuu aamuun ja iltaan. Päivät hän tykkää käyttää kölletellessä muiden kissojen kanssa.

 

Pennut luovutetaan useasti madotettuna, sirutettuna, rokotettuna ja leikattuna sekä FiV/FeLV- testattuna terveeksi.

 

Tutustuthan luovutusehtoihimme etukäteen.

 

KOTIHAKEMUKSET

 

Kattavat hakemukset kotiesittelyineen ja yhteystietoineen (erityisesti puhelinnumero) adoptiolomakkeen kautta. Lomakkeella voit kysyä myös lisätietoja kissoista. Vastaamme niihin sähköpostitse tai puhelimitse. Sopivien ehdokkaiden haastattelut hoidetaan kuitenkin puhelimitse.

 

Adoptiolomakkeeseen pääset tästä.

 

Ssesyn Y-tunnus 3024987-8

 

Hätinä
Suhina
Hätinä
Hätinä ja Suhina
Siisku ja Hätinä
Suhina ja Hätinä